تاریخ امروز۱ تیر ۱۴۰۳
Black hole 2

برخورد سیاهچاله ها ؛ پیوستگی زمان – مکان

برخورد سیاهچاله ها ؛ پیوستگی زمان – مکان

برخورد سیاهچاله ها ؛ پیوستگی زمان – مکان ؛  ممکن است از برخورد سیاهچاله ها ؛ پیوستگی زمان مکان را در صد هزار سال آینده بهم بریزد. اما آخر دنیا، حداقل اخر دنیای ما، نخواهد بود.

صحبت از جاذبه ای مرگ آور است. در یک کهکشان خیلی خیلی دور، دو سیاه چاله به در حال چرخش دور هم هستند و توسط نیروی جاذبه فوق العاده قدرتمند به سمت هم کشیده می شوند. این دو در نهایت ممکن است به هم برخورد کنند، برخوردی که باعث یک انفجار می گردد معادل انفجار صد ستاره.

البته این اتفاق دستکم تا صد هزار سال آینده رخ نمی دهد و اثر آن روی زمین نامحسوس خواهد بود. جفت سیاه چاله مورد بحث حدود ۳٫۵ میلیارد سال نوری از هم فاصله دارند اما برخوردشان موج هایی را بر پیوستگی زمان و مکان ایجاد می کند که فرصت بهتری را برای مطالعه نظریه نسبیت فراهم می کند.

روش علمی بیکن

برخورد سیاهچاله ها ؛ کشفیات جدید

مقاله مجله “طبیعت امروز مدارک جدیدی را ارایه می دهد مبنی بر این که ممکن است این دو سیاهچاله در اختروش quasar 1302-102   در هم بیامیزند.

تیم تحقیقاتی با اندازه گیری نور از اختروش پی بردند که تغییری که در روشنایی در هر پنج سال رخ می‌دهد توسط سیاهچاله ها که به دور هم در حال چرخش هستند اتفاق می افتد. همانند آژیر آمبولانس که با نزدیکتر شدن صدای آن هم بلندتر می شود نور دور اختروش هم با چرخش بیشتر یکی از سیاهچاله ها به زمین تغییر می کند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که سیاهچاله هایی که در مرکز PG 1302-102 قرار دارند از هر جفت سیاهچاله دیگر بهم نزدیکتر هستند. فاصله آنها از همدیگر، به اندازه ی طول منظومه شمسی ما است و اگر بخواهیم در مقیاس کیهانی بگوییم به فاصله پرتاب یک سنگ.

برخورد سیاهچاله ها ؛ نمایشی از برخورد دو سیاهچاله

بسیاری از کهکشانها در مرکز خود سیاهچاله دارند و وقتی دو کهکشان با هم می آمیزند هر دو سیاهچاله شروع به چرخیدن به دور آن یکی می‌کند و سیاهچاله PG 1302-102  این گونه با هم تلاقی می کنند. البته در شرایط معمولی، این دو سیاهچاله به اندازه ای که بهم برخورد کنند به همدیگر نزدیک نمی شوند.

اگر این دو سیاهچاله در مسیر برخورد با هم باشند، نمایش خیلی جالبی را نشان خواهند داد. نه تنها ستاره های اطرافشان را منفجر می کنند بلکه موج های جاذبه ای هم ارسال خواهند کرد – موج هایی روی زمان و مکان که انیشتین صد سال پیش آن را پیش گویی کرده بود و هیچ وقت وجودشان اثبات نشد.
اگر تمایلی ندارید که صد هزار سال منتظر این برخورد باشید، البته امیدی هست: نویسنده این مقاله معتقد است تکنیک هایی هست که می‌توان دیگر سیاهچاله های در حال برخورد را پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *