تاریخ امروز۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
what is the scientific theory

نظریه علمی چیست؟

نظریه علمی چیست؟

نظریه علمی چیست؟ برخی از مردم به لحنی تحقیرآمیز ادعا می کنند که تکامل « فقط یک نظریه» است، چنان که گویی عقیده‌ی موهومی است که می توان براساس سلیقه شخصی آن را پذیرفت یا نادیده گرفت.
اما تا آنجا که با اندیشه علمی میتوان دریافت، گفتن این عقیده‌ای « فقط یک نظریه» است در حقیقت احترام گذاشتن فراوان به آن عقیده است!
کتاب نظریه علمی چیست شرح مختصری است از استنباط جدید درباره‌ی ذات علم که به خوانندگان امکان خواهد داد که دعوی‌های علم را از دعوی‌های شبه علومی چون آفرینش‌گرایی و اختربینی ( که خود را به نحوی منطقی در کسوت علم میپوشانند) بازشناسند.
بسیاری از مبحثهای سیاسی مهم امروزی بر محور علم دور می‌زنند که در آنها میان می‌توان به افزایش دمای کره زمین، رویارویی با بیماریهای عفونی و بودجه های تحقیقات فضایی اشاره کرد.
مباحثه درباره این پرسشها و پرسشهای مشابه غالبا سطحی است چرا که تعداد اندکی از مردم چگونگی خواندن و تفسیر گزارشهای مربوط به نتایج علمی را می‌دانند حتی هنگامی‌که گزارشها را روزنامه‌نگاران شایسته و اهل علم نگاشته باشند.
براساس اعتقادات نویسنده کتاب و آنچه در مقدمه آورده است برای فهمیدن مباحث علمی باید تصویری از چیستی علم و کار دانشمندان داشته باشیم.

نمای کلی کتاب

کتاب نظریه علمی چیست قصد دارد نمای کلی تازه‌ای از ماهیت علمی ترسیم کرده تا بتوان نتایج علمی و بحثهایی را که هر روز در معرضشان هستیم تحلیل و درک کنیم.
بن- آری، با لحنی ملایم (حتی شوخ‌طبعانه) و با ارائه متنی که خواندنش آسان است، خوانندگان را دعوت می کند که در مفهوم‌ای کلیدی مربوط به ذات علم به کندوکاو پردازند.
آنچه اهمیت خاص دارد تحلیل اوست از اصطلاحات مهم و اصلی علم ( امر واقع، قانون، اثبات و نظریه) در ارتباط با معنی‌های فوق‌العاده متفاوت و محاوره‌گونه‌ای که غالبا از جانب غیر دانشمندان به این اصطلاحات داده می شوند.
نظریه‌های واقعی را باید به وسیله‌ی شاهد و مدرک تایید کرد نه از راه عقاید، باورها، و تجربه‌های شخصی – هرقدر هم که اینها متقاع دکننده باشند.

scientific vision
فصل‌های کتاب نظریه علمی چیست با شرح‌های کوتاهِ زندگی‌نامه‌ایِ دانشمندان منتخب پایان میابند – برخی از این دانشمندان برای خوانندگان آشنا هستند در حالیکه عده‌ای دیگر کمتر شناخته شده‌اند.
این اثر آسان‌فهم، روشنگر، و جامع به خواننده‌ی کنجکاو هم دقیقا خواهد فهماند که علم واقعی چیست و هم او را بیشتر متوجه این نکته خواهد ساخت که چرا خیل عظیم دعوی‌هائی که هر روزه میشنویم و میخوانیم از سطح « فقط یک نظریه» هم بسیار پایین‌ترند.
دانلود گزیده ی کتاب نظریه علمی چیست تهیه شده در بنیاد بین المللی تئوری ها و دکترین ها

مشخصات کلی کتاب

عنوان: نظریه علمی چیست
نویسنده: موتی بن – آری
مترجم: فریبرز مجیدی
ناشر: مازیار
دانلود گزیده ی کتاب نظریه علمی چیست تهیه شده در بنیاد بین المللی تئوری ها و دکترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *