تاریخ امروز۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
closed fist

ارتباط مشت کردن دست با بهبود حافظه

ارتباط مشت کردن دست با بهبود حافظه
آيا مي‌دانستید كه مشت کردن دست حافظه را بهبود می‌بخشد؟!

طبق پژوهشی نو در آمریکا مشخص شده مشت کردن دست راست فرایند یادآوری آموخته‌ های پیشین را بهبود می‌بخشد. آزمایشی تجربی نشان می‌دهد که کارایی حافظه با فشردن یک توپ کوچک افزایش می‌یابد.
تا کنون مشت کردن دست، نشانه‌ای از عصبانیت فرض می‌شد. اما روانشناسان آمریکایی اینک به این نتیجه رسیده‌اند که مشت کردن دست راست باعث می‌شود حافظه بهتر کار کرده و فرایند ‌یادآوری بهبود یابد.

تیم تحقیقاتی روث پراپر (Ruth Propper)، روانشناس آمریکایی از دانشگاه مونت‌ کلیرآمریکا این نتیجه را با تحقیق بر روی ۵۱ راست‌ دست به دست آورده است.
طبق گزارش منتشره در “اشپیگل آنلاین” آلمان، شرکت‌کنندگان در این آزمون باید بر روی صفحه ‌ای تمرکز می‌کردند که بر روی آن ۳۶ کلمه به نمایش در آمده بود.
طبق این گزارش که در وب‌سایت مجله تخصصی PloS ONE منتشر شده است، در این تحقیق از آزمون‌ شوندگان خواسته شد، یک بار بدون مشت کردن دست و دو بار هر بار به مدت ۴۵ ثانیه با دست مشت ‌کرده کلمات را به خاطر بسپارند. برای مشت کردن دست توپی کوچک به آنها داده شد تا آن را در دست خود بفشارند.

did you know

ارتباط مشت کردن دست با بهبود حافظه و بهترین نتیجه

بهترین نتیجه را گروهی به دست داد که به هنگام تمرکز بر روی صفحه مورد نظر، دست راست و به هنگام یادآوری کلمات دست چپ خود را مشت می‌کرد. آنها توانستند به طور متوسط ۱۱ کلمه را به یاد آورند که ۹ تای آن صحیح بود.
کارایی این گروه دو برابر گروهی بود که هم به هنگام تمرکز و هم به هنگام یادآوری دست چپ را مشت کرده بود.
گروهی که اصلا دست خود را مشت نکرده بود نتایجی بدتر از دو گروه دیگر به دست داد.
روث پراپر می‌گوید: این نتیجه نشان می‌دهد که حرکات ساده از طریق ایجاد تغییراتی موقت در فعالیت‌های مغزی حافظه را بهبود می‌بخشد.
او با بیان اینکه فعالیت‌های مغزی آزمون ‌شوندگان در این تجربه انداز‌ه‌ گیری نشده است افزود، اما از این تجربه می‌توان دریافت که با استفاده از روش‌های ساده اما ارزشمند می‌توان قابلیت‌های متفاوت دو نیمکره مغز را مورد تحقیق قرار داد.
محققان می‌گویند، با وجود کم ‌شماری آزمون ‌شوندگان در این تحقیق‌ نتایج به دست آمده از ارزش بالایی برخوردار است.
نیمکره چپ مغز مسوول حرکات نیمه راست و نیمکره راست مغز مسوول حرکات نیمه چپ بدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *